נעים להכיר: סניף הדרוזים של ארגון יד לבנים

"יד לבנים" של העדה הדרוזית ממוקם ביישוב דליית אל-כרמל, היישוב הדרוזי הגדול ביותר במדינת ישראל.

 

הבניין בו ממוקם אתר ההנצחה הוא בניין בן יותר מ-120 שנים,

לסניף שלוחות נוספות בכפרים הדרוזים בית ג'אן, חורפיש, מג'אר, ירכא ועוספיה.

במהלך שנות קיומו של בית יד לבנים הדרוזי ביקרו בו ראשי ממשלות, שרים שונים, רמטכ"לים ומפקדים בכירים בכל זרועות הביטחון.

אלפי בני-אדם במבקרים בשנים האחרונות בבית יד לבנים בדליית אל-כרמל, כמו גם בשלוחות של המרכז. במקום מבקרות על בסיס קבוע משלחות מיוחדות של בתי-ספר, הן של העדה הדרוזית והן של כלל הציבור מכל חלקי הארץ.

הבית נמצא בישוב דלית אל כרמל, בית עתיק מאד, שנבנה בשנת 1882, ע"י אחד מחסידי אומות העולם, בשם לורנס אוליפנט אשר התגורר בו יחד עם רעייתו אליס, ויחד עם עוזרו ומזכירו המשורר העברי הידוע נפתלי צבי הרץ אימבר, מחבר ההמנון הלאומי "התקווה", אותו המנון חובר ונכתב בבית זה.

במסגרת תוכנית עבודה של הארגון קיימה הנהלת הארגון ביקור בסניף בהשתתפות פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן יחד עם כל עורכי הדין של הפרקליטות .

הביקור כלל ביקור במכינה "כרם אל" בדליה בניהולו של חברנו מוניר מאדי שעושה עבודה משמעותית חשובה וערכית במכינה עם החניכים, המכינה בניהולו מפתחת דור של הנהגה עתידי צעיר שיקח את ההובלה וההנהגה יוביל וישפיע. המכינה מעורבת ולומדים בה חניכים דרוזים ויהודים יחד והיא מכשירה את החניכים לשירות מיטבי בצהל בדגש על יחידות קרביות ותפקידי פיקוד. החניכים לומדים מורשת קרב וידיעת הארץ , הכרות עם החברה הישראלית על רובדיה, כוללת מפגשים עם גורמים שונים, חיזוק כישורי חיים ומיומניות ועוד.

לאחר הביקור במכינה התרגשנו לראות את מועדון המשפחות ביד לבנים בעיקר את הנשים הדרוזיות שנוטלות חלק בלמידת שפות וחוגים שונים ומגוונים והכל ביחד שלנו במשפחת יד לבנים המורחבת ואין ספק שמרגישים באוויר את השינוי שחל אצל הנשים הדרוזיות מעמדן ומעורבתן בחברה ונוכחותן בכל הצמתים המשמעותיים בחיים.

שייך לסניף