יד לבנים קיים שיח לוחמים לציון 70 שנה לסיום מלחמת העצמאות, בראשון לציון

 

ארגון יד לבנים חרט על דגלו כיעד מרכזי לטיפול בתוכנית העבודה של הארגון את נושא ההנצחה והנחלת מורשת הבנים בארגון ובסניפיו, במסגרת זו התקיים היום בסניף יד לבנים ראשון לציון בראשותו של חיים דינר יו"ר הסניף יחד עם חברי הועד, ויחד עם שרה אשר מנהלת הבית, ערב מורשת מרתק ומרגש.

 

ממש מעט לפני סיום שנת ה 70 קיים סניף יד לבנים ראשון לציון ערב הנצחה וזיכרון למלחמת העצמאות, מורשת הקרב, הרעות, הערכים שמובילים ומנחים בצה"ל, ערב שמנציח את היקירים מכל חלקיה של מדינת ישראל. ערב בו חברים סיפרו על חברים לנשק, חברים שכולם שווים, כולם יחד היו למען בטחון מדינת ישראל, יהודים, דרוזים, בדואים וצ'רקסים.

 

השתתף בערב אלוף במיל' אהרון סבג בעל עיטור המופת שסיפר על המלחמה מנקודת ראותו כמפקד כלוחם. גם סרן במיל' כמאל אבו נאדי השתתף בערב, סיפר שכיום יש כ-48 קצינים בדואים משוחררים בדרום. כמאל משמש יו"ר הפורום הבדואי בדרום ואחראי על אוכלוסיות הבדואיות בצבא. כמאל שיתף אותנו בסיפור שלו בתחילת דרכו בצבא עם גיוסו, סיפר על הבדלי תרבויות על הקשיים בעקבות הבדלים אלו ועל ההתערות בהמשך וההתקדמות בשרות וסיפר על התרומה החשובה כל כך של הגשש ביחידה.
  יאיר פרג'ון ראש המועצה האזורית אשקלון שתיאר גם הוא את התקופה שלו במלחמה כקצין, כלוחם, אמר בסוף דבריו שלצערו עד היום יש חוסר הבנה מוחלט של הציבור הישראלי לקהילה הבדואית והצרכים שלהם למול התרומה הגדולה שלהם לביטחון המדינה.

 

אמל נאסר אלדין ח"כ לשעבר ויו"ר סניף יד לבנים הדרוזי ריגש שדיבר בערב הזה על שותפות הגורל בין העמים על ברית הדמים בין הדרוזים לעם היהודי מיום הקמת המדינה ,על אחוז גיוס גבוה שעומד על 83% אחוזי גיוס מקרב העדה הדרוזית בכל שדרת התפקידים בצה"ל עד לקצונה הבכירה. אמל איבד את בנו בצבא, בנו השני נחטף בג'נין ומאוחר יותר גם איבד את נכדו בצבא , טרגדיה גדולה וכאב עצום בלתי נתפס. וכשנשאל כיצד מתמודד וכיצד לא כועס על המדינה ענה שאתה מאמין שזו המדינה שלך שאתה חלק ממנה, חלק בלתי נפרד מהעם אז למרות כל הקושי תמיד המדינה תהיה הבית שלנו ותמיד נמשיך להתגייס ולשרת ולתרום את תרומתנו.

זיאד סעדי יו"ר סניף הבדואים ריגש שסיפר על תחילת תהליך הגיוס מקרב העדה ועד לימינו , החיילים הבדואים משרתים בכל החילות, תפקידים עד לצמרת הפיקוד בצה"ל, סיפר שהבדואים מתגייסים לא מכוח צו אלא בהתנדבות ותמיד לעולם המדינה תהיה חלק מהם וחשובה לעדה הבדואית וצעירי העדה וימשיכו להתנדב ולהתגייס ותמיד ייקחו חלק בביטחון המדינה למרות כל הרגישויות ולמרות כל הקשיים מסביב.

 

איזי כנען אל"מ במיל' מפקד לשעבר במוצב החרמון תיאר גם הוא את חוויותיו מהתקופה ואת הזיכרונות.   חיים דינר יו"ר הסניף בירך את המשפחות ודיבר גם הוא על התקופה, על תהליך ההקמה של הגדודים, על התרומה החשובה של הלוחמים, על שותפות הגורל הנצחית עם אחינו הדרוזים והבדואים ועל המחיר הכבד שנדרשנו אליו כדי שנוכל כולנו לחיות בשקט, בביטחון במדינה מפותחת ומשגשגת בעלת הישגים עצומים.
שייך לסניף
Printer Friendly, PDF & Email