אנדרטה לנופלים בבקעת הירדן
 
חדשות

חשוב לדעת
אתרי הנצחה

 

 

 אנדרטה לנופלים בבקעת הירדן 

 

 

האנדרטה ניצבת על גבעה בלב "ארץ המרדפים", מצפון למסעף הכביש המוליך למעלה אפרים ולפצאל. סמוך לאנדרטה, מצפון לה, מתנשאת קרן סרטבה.

האנדרטה בנויה מקירות בטון צבועים לבן, המשופעים כלפי הקרקע ויוצרים מעין מבנים מקורים. מתוך קירות הבטון מזדקר עמוד פלדה שחור, המתנשא לגובה 21 מטרים והעשוי מחלקי נשק וציוד צבאי. סמוך לו עמוד פלדה נוסף, מעין לפיד, המסמל את המשואות, שהודלקו בימי הבית השני לציון ראשי חודשים על פסגה הסרטבה, מצפון לפצאל.

על קיר לבן מוארך, המהווה חלק מקירות האנדרטה, נאמר באותיות מתכת: "יד ללוחמי צה"ל שחרפו נפשם ונפלו בבקעת הירדן". נתונים בו שמותיהם של 311 הנופלים באזור מאז מלחמת ששת הימים הימים.

האנדרטה עוצבה על ידי הפסל יגאל תומרקין. במבנה המיוחד שלה, המשלב בטון ופלדה, ביקש האמן להדגיש את העוצמה העצורה והפורצת, וכדבריו: " רצית להשיג בבטון את האיכות של מסה סטטית, מונומנטלית, ובפלדה - את התחושה החודרנית. על ידי הניגוד הזה הושגה העוצמה, שאליה שאפתי. המערך האופקי של האנדרטה הוא מכלול ארכטקטוני, המשמש בראש ובראשונה נקודת זינוק, מעין כן לשילוח לזרוע פלדה המתפרצת". האנדרטה הוקמה ביוזמתו של אלוף פיקוד המרכז דאז, רחבעם זאבי ונחנכה ביום י"ט בכסלו תשל"ג (25.11.1972 ) .

מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט יד לבנים
מגדל ב.ס.ר כנרת 5
בני ברק 5126237
טל' 03-5629351
פקס: 03-5629354
yadlabanim@bezeqint.net:דוא"ל